Հոկտեմբերի 13-ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերիի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ զգալիորեն ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, որն ամուր հիմք է տարբեր ոլորտներում միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար: Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերիի այցն իր ներդրումը կունենա  երկկողմ բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում:
Փոխշահավետ համագործակցության խորացման առումով կարեւորելով միջխորհրդարանական գործակցությունը՝ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ որպես օրենսդիր մարմնի ղեկավար՝ պատրաստ է աջակցելու երկու երկրների շահերից բխող ցանկացած  նախաձեռնության իրականացմանը:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ Հայաստանի եւ Իրանի համագործակցությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել խաղաղության, զարգացման, քաղաքակրթությունների միջեւ երկխոսության օրակարգով առաջնորդվող երկրների համար:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման եւ կայունության հաստատման հարցում Իրանի դերակատարումը եւ ներուժն ակնհայտ է, եւ դրա վառ օրինակն է ՀՀ սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի հստակ դիրքորոշումը:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանի խաղաղությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերին, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ոստիկանության կողմից Որոտան գյուղի Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում երկու բեռնատարների իրանցի վարորդների ձերբակալությանը:
Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին միջպետական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում ընդգծել է խորհրդարանի առանցքային դերակատարությունը: Իրանի գլխավոր դատախազը, առաջնահերթ համարելով տարածաշրջանի անվտանգությունը, կարեւորել է պայքարն ահաբեկչական խմբավորումների ներթափանցման դեմ: Նրա խոսքով՝ Իրանի համար իր եւ հարեւանների անվտանգությունը շատ կարեւոր է եւ փոխկապակցված: Արձանագրվել է, որ միայն տարածաշրջանում հարատեւ եւ կայուն անվտանգության պայմաններում է հնարավոր  երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունների արդյունավետ զարգացումը:

13 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с Генеральным прокурором Исламской Республики Иран (ИРИ) Мохаммадом Джафаром Монтазери.
Спикер парламента отметил значительное оживление в последние годы политического диалога между двумя странами, что является прочной основой для развития межгосударственных отношений в различных сферах. А.Симонян выразил уверенность, что визит Мохаммада Джафара Монтазери будет способствовать укреплению двусторонних дружественных связей.
Председатель НС, подчеркнув важность межпарламентского взаимодействия в углублении взаимовыгодного сотрудничества, заверил, что как глава законодательного органа готов поддержать реализацию любой инициативы в интересах двух стран.
По А.Симоняну, сотрудничество между Арменией и Ираном может служить хорошим примером для стран, руководствующихся повесткой мира, развития, диалога между цивилизациями.
Глава законодательного органа РА подчеркнул роль и потенциал Ирана в снижении напряженности и установлении стабильности в регионе, ярким примером чего является четкая позиция ИРИ о нерушимости границ Армении.
Затронуты вопросы, связанные с миром и безопасностью в регионе, в том числе арест азербайджанской полицией двух иранских водителей грузовиков на участке дороги Горис-Капан в селе Воротан.
Мохаммад Джафар Монтазери отметил ключевую роль парламента в контексте развития межгосударственных отношений. Генпрокурор Ирана, отдавая приоритет безопасности в регионе, подчеркнул важность борьбы с проникновением террористических групп. По его словам, безопасность ИРИ и его соседей крайне важна и взаимосвязана. Особо выделено, что эффективное развитие двусторонних и многосторонних отношений возможно лишь в условиях долгосрочной и стабильной безопасности в регионе.